Вы здесь

Павлоградців змушують встановити загальнобудинкові лічильники води

Нещодавно більшість мешканців багатоквартирних будинків в Павлограді отримали повідомлення від комунального підприємства «Павлоградводоканал», яке надає населенню послуги водозабезпечення та водовідведення, про встановлення на будівлю загальнобудинкового лічильника води. Зокрема у повідомленні зазначалося, що встановлення є обов'язковим та воно відбувається за рахунок мешканців (вартість лічильника разом з встановленням та налаштуванням на сьогодні становить близько 30000 гривень). Цей факт визвав у павлоградців неабияке обурення. Новина про добровільно-примусове встановлення загальних лічильників води вже протягом двох тижнів активно обговорюється на зупинках, в громадському транспорті, на лавках біля під’їздів та у соціальних мережах.

На своїй сторінці у Фейсбуці ми навіть створили відповідне опитування, в якому поцікавилися у павлоградців, як вони ставляться до цієї ситуації, чи згодні вони на встановлення приладу обліку на свій будинок (за власний рахунок) і чи готові в майбутньому платити за воду більше (за себе і за сусідів)? Наразі у опитуванні взяли участь вже близько 200 павлоградців. За результатами, всі вони категорично проти встановлення загальнобудинкового лічильника води, бо майже у кожного з них в квартирі є індивідуальні прилади обліку і містяни не готові платити за обсяги споживання води своїми сусідами. А ще мешканці міста вважають, що встановлювати загальні лічильники повинні комунальні служби за свій рахунок або місцевого бюджету, а не за кошти абонентів.

«Я мешкаю одна з двома дітьми. Маю лічильник на воду. Регулярно щомісяця оплачую різницю показань за використання води за лічильником. Повірку роблю в зазначені терміни. Боргів у мене немає. За що я повинна буду  платити?»,

- обурюється мешканка Павлограда Юлія Мегес.

«Ми чули від нашого голови ОСББ. Вона нам підняла тариф за квартплату з приводу цього лічильника до 3,50 грн»,

- пише Оксана Капілюха.

«Я буду платити тільки за своїм лічильником. Чому я повинна оплачувати за сусіда, який не оплачує комунальні, крім електроенергії, ще з часів Радянського Союзу. І не буде платити, це 100 %. У нього заборгованість до 100 тисяч! Я категорично проти!»,

- коментує опитування Ольга Лук’яненко.

«Це свавілля, ми ставили в квартиру лічильники за свої гроші, оплачуємо за воду по ним. Якого біса я, пенсіонер з копійчаною пенсією, повинна встановлювати за свій рахунок загальнобудинковий лічильник і потім за кого-то платити?!»,

- лютує Ірина Брусенцева.

«У мене взагалі немає боргів, чому я повинна платити за втрати водоканалу?»,

- пише Катерина М’ясоїдова.

І таких негативних коментарів під нашим опитуванням безліч. Тому ми вирішили звернутися за роз’ясненням ситуації, яка склалася, до спеціалістів та керівництва КП «Павлоградводоканал».

У підприємстві нам пояснили, що діють Виключно згідно з чинним законодавством, і тому вони зобов’язані розіслати абонентам відповідні повідомлення та встановити прилади обліку на будинки.

«Відповідно до Закону України від 22 червня 2017 року № 2119-VIII «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (набрав чинності 2 серпня 2017 р.) встановлення комерційних приладів обліку води в будівлі є обов`язковим для розрахунків за спожиті послуги. У нашому випадку КП «Павлоградводоканал» є одночасно і оператором зовнішніх інженерних мереж, і виконавцем послуг, – пояснює начальник відділу збуту та технічного контролю КП «Павлоградводоканал» Наталя Бігун. – Також ми зобов’язані попередити наших абонентів (кожного власника або співвласника) про намір встановлення комерційного приладу обліку водопостачання за два місяці».

Хто платитиме за встановлення лічильника на будинок?

У вищезгаданому повідомленні згідно з Законом (ст.3) зазначаються умови встановлення та джерела фінансування робіт з оснащення будинків комерційними приладами обліку, а саме:

  • За кошти власника. Власники (співвласники) мають право самостійно (за свій кошт) обладнати будівлю вузлами комерційного обліку в установленому законодавством порядку. У такому разі внесок за встановлення вузла комерційного обліку таким споживачам не нараховується. КП «Павлоградводоканал» зобов’язаний буде лічильник прийняти на абонентський облік та обслуговування протягом 14 календарних днів, але за попереднім його узгодженням з підприємством. Бо для комерційних приладів обліку існують певні технічні вимоги та характеристики (зокрема наявність модемного зв’язку для передачі даних), кажуть спеціалісти КП. В такому випадку роботи з встановлення можуть проводитись як приватними спеціалістами чи фірмами, так і «Павлоградводоканалом».
  • За кошти суб’єкта господарювання (КП «Павлоградводоканал). Витрати підприємства на оснащення будівлі вузлами комерційного обліку згодом відшкодовуються споживачами шляхом сплати внеску за встановлення, налаштування, обслуговування та заміну лічильника (п.6 ст.3 р.2 Закону). Сплата внесків розстрочується на п’ять років або на інший строк за згодою сторін. Вказані витрати розраховуються відповідно до вимог «Методики визначення розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку та їх розподілу між споживачами комунальних послуг…», окремо для кожної будівлі та розподіляються між споживачами відповідно до кількості приміщень, які є самостійними об’єктами нерухомого майна (житлових та нежитлових приміщень). Наприклад, якщо ви мешкаєте у стандартній п’ятиповерхівці на 60 квартир, а комерційний прилад обліку коштуватиме 25-29 тисяч, то вам нараховуватимуть внесок у сумі орієнтовно 24-25 грн раз у квартал (на кожну квартиру). Це за умови, якщо вартість лічильника (а також встановлення, запуску, налаштування) розподілятиметься на 5 років, пояснюють в водоканалі.
  • За кошти місцевого бюджету. Органи місцевого самоврядування згідно із затвердженими відповідно до законодавства програмами можуть приймати рішення про виділення коштів з місцевого бюджету на оснащення вузлами комерційного обліку будівель, а також на забезпечення охорони вузлів комерційного обліку. На такі вузли обліку після їх встановлення поширюється дія законодавства про спільне майно багатоквартирного будинку. Внесок за встановлення вузла комерційного обліку, встановленого відповідно до цієї частини, споживачами не сплачується.

«Наразі в Павлограді налічується 631 багатоквартирний будинок, на який потрібно встановити загальний лічильник води. І якщо казати про таке джерело фінансування, як міський бюджет, то при середній вартості 25 тисячі гривень одного лічильника на придбання приладів обліку для усіх будинках з казни потрібно виділити близько 16 мільйонів гривень. Витрати по встановленню та налаштуванню лічильників підприємство готове взяти на себе. Ми вже неодноразово зверталися до депутатів міськради та міського голови з проханням розробити відповідну програму та виділити кошти з бюджету для придбання та встановлення будинкових лічильників. Поки що, такої суми в міському бюджеті немає. Але нам пообіцяли, що незабаром нам таки виділять кошти, але поки що лише 2 мільйони. Цього вистачить на 80 приладів обліку, які ми встановлюватимемо на ті будинки, які самі дали згоду на встановлення та повідомили про цей намір водоканал»,

- каже директор КП «Павлоградводоканал» Олександр Карпець.

На що мають право мешканці, які отримали повідомлення від водоканалу?

Власник (співвласники) будівлі протягом двох місяців з дня отримання повідомлення має право сповістити оператора зовнішніх інженерних мереж (за своїм вибором) про:

- згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах;

- намір погодити з оператором зовнішніх інженерних мереж відмінні від запропонованих (власні) умови встановлення лічильника;

- намір самостійно обладнати будівлю лічильниками в установленому законодавством порядку.

У разі якщо протягом двох місяців з дня отримання повідомлення власник (співвласники) не повідомив оператора зовнішніх інженерних мереж про свої наміри, оснащення будівлі вузлами комерційного обліку здійснює (обов’язково) оператор зовнішніх інженерних мереж на своїх умовах.

«Якщо ж мешканці відмовляються від встановлення приладів обліку води на будинок, то відповідно до Закону надалі ми вирішуватимемо це питання через суд. Тобто у будь-якому випадку лічильник на будинок буде встановлений»,

- роз’яснює Наталя Бігун.

Зауважимо, встановлений прилад обліку передається на баланс будинку (ОСББ) – укладається окремий договір. Водночас на обслуговування може укладатись як окремий колективний договір з ОСББ, так і індивідуальний з кожною окремою квартирою. Наразі цей типовий договір знаходиться на затвердження Кабміну.

Як, за кого і скільки платитимуть споживачі за наявності загальнобудинкового лічильника?

Слід розуміти, що точність вимірювання квартирного лічильника води зазвичай нижча, ніж у будинкового. Тому закон передбачає такий базовий принцип розподілу: обсяг, визначений за допомогою загальнобудинкового вузла (різниця в показаннях - різниця між сумою показань квартирних лічильників і показаннями будинкового) буде розподілятися між усіма споживачами пропорційно до показань квартирних (розподільних) лічильників (обсягу спожитих послуг),  якщо у 100 % квартир в будинку є індивідуальні лічильники. Тобто мешканець, який споживає, наприклад 10 кубів води на місяць, платитиме більше, аніж той, що споживає 5 кубів. А якщо в будинку є квартири, в яких не встановлені індивідуальні прилади обліку води, то різницю в показаннях розподілятиметься лише на них.

До речі, внески та різниця в показаннях розподіляється і на боржників, з якими надалі вже окремо працює комунальне підприємство та веде претензійну роботу. Законом передбачено обмеження чи відключення водопостачання у випадку заборгованості.

Довідка: За більш детальною інформацією та роз'ясненнями ви можете звертатися до КП «Павлоградводоканал» у робочі дні з 08.30 год. до 16.00 год. (обідня перерва з 11.30 год. до 12.30 год.) особисто або за тел. 099-795-35-89; 050-876-27-30: до головного спеціаліста зі збуту Ярощука Віктора Григоровича або до начальника відділу збуту та технічного контролю Бігун Наталії Михайлівни.