Вы здесь

Як на Павлоградщині День Івана Купала святкували (ФОТО, ВІДЕО)

Вечері у суботу, 6 липня, мешканці Павлограда та сіл Павлоградського району, відзначали народно-обрядове свято Івана Купала присвячене літньому сонцестоянню.

Свято проходило на центральному пляжі Павлограда біля річки Вовча в парку ім. 1 Травня. Сюди прийшли кілька сотень мешканців міста. Традиційно гостей свята зустрічали виставка-ярмарок хендмейду (виробів та прикрас ручної роботи) та «Містечко майстрів». Усі бажаючі могли поцікавитися власною долею у ромів, які ворожили на картах Таро. Також гості свята могли пометати ножі та сокири, а для силачів проходив конкурс (вони піднімали над собою величезну колоду), для дівчат та жінок – конкурс на найдовшу косу.

На павлоградців чекало театралізоване дійство, в якому були русалки, Водяний і Господар Лісу. Під українські пісні дівчата у вишиванках та вінках і хлопці водили хороводи. А Водяний з русалками припливли до берегу по річці на човні.

Хлопці та дівчата втопили гілки, прикрашені різнокольоровими стрічками, яка символізували дерево Марени (Марена або Мара – жіночій міфологічний персонаж - богиня зими і смерті, яка пов’язана з сезонними обрядами вмирання і воскресіння природи). Потім дівчата, щоб поворожити на судженого, зайшли у річку та спустили на воду свої вінки зі свічками.

Традиційно завершенням свята стало купальське багаття, через яке потім стрибали павлоградці, узявшись за руки. А під час того, як вогонь розгорався, з берегу у повітря стріляв салют зі старовинної пушки.

Не менш грандіозним та яскравим стало свято Івана Купала на селищі ім. 18 вересня, яке проходило за підтримки ГО «Спортивна нація – сила держави» (зокрема члена ГО Олексія Борисенко).

На День Івана Купала прийшли кілька сотень хімзаводчан. Свято проводила ведуча (мешканка селища) в українському вбранні. Для дівчат пройшов конкурс плетіння вінків. В результаті самі глядачі обрали двох переможниць, яких нагородив Олексій Борисенко смачними подарунками та справжніми українськими вінками.

Дві команди – хлопців «Водяні» та дівчат «Русалоньки» змагалися між собою у веселій естафеті та конкурсах. Вони носили воду, виловлювали з відра яблука, танцювали під музику.

Для гостей свята зі своїми творчими номерами виступила бандуристка Єлизавета Калянова. Усіх дітей, присутніх на святі, пригощали солодкою кукурудзою, яку варили в казані на відкритому вогні.

Потім організатори свята запалили купальське багаття, через які стрибали усі бажаючі, та влаштували дискотеку. Дівчата пускали на воду вінки та ворожили на судженого.

Усі хімзаводчани були дуже раді, що вперше за багато років у них пройшло таке свято. До речі, перед його початком павлоградські активісти на чолі з Олексієм Борисенко за допомогою спеціальної техніки провели повну розчистку пляжу, привезли та розрівняли пісок, прибрали сміття.

Також у цей день Івана Купала святкували і в Тернівці, в селах Павлоградщини – Кочережках, Богуславі, Вербках, с. Межиріч.

Зокрема у селі Веселе Вербківської ОТГ справжнє свято з усіма традиціями та обрядами організували його юні мешканці. Ініціатором проведення свята в селі вже другий рік поспіль стає учень 6-го класу Валерій Семко. Йому допомагали школярі Назарій Патрощук, Артем Васильєв, Світлана Туряк, Софія та Михайло Вівтінець, депутат сільської ради Вербківської ОТГ Олена Калихаліна та бабуся Валерія Семко Галина Ходосова. Всі декорації та антураж свята вони робили самі. Був тут і басейн з водою та русалками, і гарні дівчата та парубки в українському вбранні, інші казкові герої.

Під час проведення свята діти запалили свічки та разом з усіма присутніми вшанували пам'ять свого односельця, загиблого бійця АТО Михайла Калихаліна.

Діти співали та танцювали, запалили купальське багаття та стрибали через нього. До пізньої ночі продовжувалося свято, і селяни не хотіли розходитися по домівках.

До речі День Івана Купала проходив біля продовольчого магазину, а поруч вже більше 15 років стоїть закритим Сільський клуб (Будинок культури). Тут немає світла, покрівля та приміщення потребують капітального ремонту.