Вы здесь

У Павлограді майже 2,5 тис. чоловік страждають хронічними обструктивними захворюваннями легенів

90 % із них —– заядлі курці.

Хронічними обструктивними захворюваннями легенів (ХОЗЛ) страждають понад 80 млн. людей у світі, щорічно близько 3 млн помирають від цієї недуги. Тобто, хвороба забирає життя у 250 чоловік щогодини. Медики застерігають — якщо терміново не вжити заходів щодо зниження основних факторів ризику, то через 10 років смертність від ХОЗЛ збільшиться більш ніж на 30%.

Разом із тим, покращити цю сумну статистику цілком реально. Адже основна причина захворювання — тютюнопаління, в тому числі і пасивне. Про це йшлося під час прес-конференції за участю  заступника головного лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги Павлограда Ірини Гришиної та лікаря-нарколога Романа Псицельського.

«На першому місці серед факторів ризику, що призводять до виникнення захворювання — паління. Далі іде шкідливе виробництво, генетична схильність та часті інфекції . Цигарка — це така міні фабрика, що містить понад 400 хімічних сполук, із них 300 — біологічна отрута, близько 40 — канцерогени. В організмі передбачені фактори захисту, проте тютюн знищує цей захист і механізм очищення не працює, а тому всі шкідливі речовини осідають, подразнюють слизову оболонку і в результаті виникає запалення. Воно постійно прогресує, зменшується об’єм легенів і з’являється дихальна недостатність. Лікування такого захворювання розпочинається із відмови від паління. 90% пацієнтів з хронічними захворюваннями легень — заядлі курці»,

— розповіла Ірина Гришина.

За її словами у Павлограді на медичному обліку перебуває 2тис. 458 чоловік із хронічними обструктивними захворюваннями легень. Цей показник майже удвічі перевищує обласний. Медики пов’язують це із тим, що до основного фактору ризику (паління) додаються іще шкідливі умови роботи на вугільних шахтах.

За словами лікаря-наркололога Романа Пасицельського, цигарки негативно впливають на роботу практично всіх органів людини. Щорічно від причин, пов’язаних з палінням, передчасно помирає більше людей, ніж від дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків або СНІДу. Разом із тим, серйозної боротьби із тютюнопалінням на рівні держави не проводиться.

«Одним із важелів боротьби із тютюнопалінням зі сторони держави має бути важкодоступність цигарок. Більшість цивілізованих країн поставили амбітні цілі — за 15 чи 20 років країна має бути без тютюну. І роблять реальні кроки для досягнення цієї мети — цигарки там дорогі та важкодоступні. Чого не скажеш про Україну. Наприклад, Австралія, Нова Зеландія, Велика Британія задекларували свої наміри стати вільними від тютюну (менше 5% курців) вже впродовж 30-х років нашого століття. За ціною пачка цигарок в Україні значно дешевша, аніж у тій же Польщі, Чехії чи Угорщині. Торгові точки, де торгують спиртним та цигарками у країнах Європи значно віддалені від житлових масивів. А місто налічує населення понад 3 млн чоловік. І для того, аби доїхати туди, потрібно потратити масу часу і викласти чималу суму»,

— розповідає Роман Пасицельський.

Він також додав, що не спостерігається реальних кроків по боротьбі із тютюнопалінням і на рівні міста.

«У Павлограді навіть є рішення міськвиконкому про те, що торгові точки, де продають цигарки та спиртне не повинні розміщуватись ближче 300 метрів до навчальних закладів. Про це не раз  говорилось, проте ніяких зрушень для того, щоб реально поборотись із цим злом у нашому місті немає»,

— сказав Роман Пасицельський.

Не спостерігається також помітної боротьби із тютюнопалінням у громадських місцях. А тому, коли держава неефективно бореться із проблемою, то потрібно перенести це завдання до себе в дім, у свою сім’ю.

«І якщо ми хочемо, щоб дитина не палила, то перш за все батьки не повинні цього робити. Якщо говорити дитині, що ти цього не роби, бо це погано, але при цьому самому продовжувати палити, то це безперспективне завдання»,

— наголошує Роман Пасицельський.

Він також додав, що наркологічна служба міста готова допомогти тим,хто хоче кинути палити.

Довідково: Згідно українського законодавства, куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, тягне за собою накладення штрафу. Такими місцями є: заклади охорони здоров’я, навчальні, спортивні заклади, підприємства та організації культури; зали очікування пасажирів на залізничних, авто- і аеровокзалах; вагони поїздів, автобуси, тролейбуси, трамваї, метрополітени; ліфти житлових будинків, території дитячих майданчиків тощо. Також заборонено продаж цигарок неповнолітнім, реалізація цигарок поштучно та реклама тютюнових виробів.