Вы здесь

У 59 павлоградців знайшли вошей

З проблемою педикульозу може зустрітися кожний незалежно від його соціального становища, а саме при безпосередньому контакті з ураженими вошами особами. Це може бути у суспільному транспорті, ігровому дитячому майданчику, у місцях скупчення людей. А також ураження можливе при користуванні спільними речами, у тому числі розчісками, постільною білизною, предметами гардеробу тощо.

Так, по Павлограду в 2017 році зареєстровано 54 випадки педикульозу, із них 47 – в організованих колективах, за 9 місяців 2018 року – 59 випадків педикульозу, із них 51 – в організованих колективах. Про це повідомив завідувач відділу ВСП «Павлоградський міськрайонний відділ лабораторних досліджень ДУ «Дніпропетровський ОЛЦ МОЗ України» Сергій Журавель.

По м. Тернівка в 2017 р. зареєстровано 4 випадки педикульозу, усі з організованих колективів, за 9 місяців 2018 р. – 5  випадків педикульозу, усі з організованих колективів.

По Павлоградському району в 2017 р. зареєстровано 1 випадок педикульозу в організованому колективі, у поточному році випадків не реєструвалось.

Лікарі звертають увагу на те, що діти заражаються педикульозом значно частіше за дорослих за рахунок скупчення у дитячих організованих колективах (літніх таборах, дитячих садках, школах, спортивних та інших студіях тощо). У порівнянні з минулим роком спостерігається зростання ураженості на педикульоз серед дітей, в тому числі в організованих дитячих колективах (школи, дитячі садочки).

Симптомами ураження педикульозом (в залежності від різновиду відрізняються своєю локалізацією) є:

  • свербіж волосистої частини голови або тіла, який виникає внаслідок подразнення секретом, що виділяють воші в місці укусу під час кровосмоктання. Окрім того, можуть спостерігатися сіро-блакитні плями, висипання та пошкодження від постійного розчісування місць укусів вошей;
  • наявність у волосяному покриві гнид – невеликих білих яєць вошей, які візуально схожі на лупу, однак при цьому дуже важко змиваються та вичісуються.

У організованих колективах, враховуючи соціальний аспект цієї проблеми, відповідальність за проведення заходів щодо боротьби з педикульозом покладено на медпрацівників організованих колективів, а також на адміністрацію шкіл, дитячих дошкільних установ (проведення  огляду школярів після кожних канікул, в дитячих садочках – щоденно).

«Але всяка система по боротьбі із завшивленістю  неефективна і буде зведена до нуля без активної участі з боку батьків. Батькам необхідно щонеділі оглядати волосисту частину голову дитини, привчати дітей до дотримання правил особистої гігієни. При виявлені педикульозу дитина відстороняється від здорового колективу для проведення санітарної обробки. Боротьба з вошивістю зводиться не тільки до знищення вошей на тілі людини, але й на одязі, постільних речах та в приміщеннях. Дезінсекційні заходи по боротьбі з вошами включають механічний, фізичний та хімічний методи боротьби»,

- каже Сергій Журавель. 

На сьогодні, через аптечну мережу реалізується широкий ассортимент препаратів, за допомогою яких можна позбутися цих паразитів. При виборі протипедикульозних препаратів необхідно звертати увагу на вимоги інструкцій з їх застосування щодо виду педикульозу, вікової категорії тощо. 

Оскільки головні воші можуть знаходитись не тільки на волосяній частині голови, але й на інших частинах тіла, необхідно провести повне миття тіла, бажано з використанням мийних засобів (наприклад, шампуню), що мають протипедикульозні властивості. 

Із фізичних методів обробки використовують чищення речей, обробку високою температурою. Гнида має щільну оболонку, яка захищає її від впливу різноманітних несприятливих факторів зовнішнього середовища, тому прання білизни без кип’ятіння не звільняє її від гнид, які залишаються живими. Завошивлену білизну необхідно кип’ятити у 2% розчині кальцинованої соди впродовж 15 хвилин з моменту закипання, прасувати з обох боків, звертаючи особливу увагу на шви, збірки та зморшки. Для обробки одягу та постільних речей застосовують також камерну дезінсекцію, яку проводять дезінфекційне відділення ВСП «Павлоградський міськрайонний відділ лабораторних досліджень» ДУ «Дніпропетровський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України». 

При виявленні педикульозу слід звертатися до відділення дезінфектології ВСП Павлоградський міськрайонний відділ лабораторних досліджень» ДУ «Дніпропетровський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», м. Павлоград, вул. Дніпровська, 129а. Фахівці проведуть в осередку педикульозу комплекс протиепідемічних та дезінфекційних заходів, скерованих на повне виявлення хвороби серед контактних осіб та санації осередку.