Вы здесь

Врожай фермера викосили та заарештували поліцейські

Нещодавно на одному з полів у селі Бажани Петропавлівського району виник конфлікт між фермером Олександром Марковим та правоохоронцями. На минулому тижні тут зібралися представники громади, учасники АТО та журналісти. Конфлікт виник через те, що на полі незаконно викосили 40 гектарів соняшника, який посіяв фермер.

За його словами, збиток склав близько 1 мільйона гривень, а соняшник викосили озброєні представники поліції та СБУ. Громада та фермер хотіли дізнатися мотиви таких дій поліцейських. Учасників АТО це питання теж дуже цікавить, бо поруч з цим полем знаходяться земельні ділянки, виділені військовослужбовцям.

Олександр Марков займається підприємницькою діяльністю та фермерством вже 20 років. Так, у 2003 році на прохання голови Петропавлівської райдержадміністрації він уклав договір на оренду 121 га землі терміном на 9 років і 7 місяців. Ця земля була у занедбаному стані, поросла бур’янами. Підприємець привів її до ладу та вирощував на полі врожай. А три роки тому термін дії договору закінчився. І увесь цей час Олександр намагався продовжити його, але не міг – в законодавстві щось змінилося, і потрібно було це робити спочатку в райдержадміністрації, потім – в Держземкадастрі. В останній структурі просили зачекати, бо очікувались ще якісь зміни у земельному кодексі. Так вирішення цього питання залишилось висіти у повітрі.

В Петропавлівському ж відділі поліції розповіли, що рішення знищити соняшник було прийнято тому, що фермер Олександр Марков не продовжив дію договору на користування землею і вже не має права користуватись землею та вирощувати врожай. Поліцейські кажуть, що соняшник та агротехніка фермера були конфісковані в рамках кримінального провадження, яке проти нього відкрито.

Хоча всі ці три роки підприємець, за його власними словами, справно сплачував податки, вів господарство і ніяких претензій ні від кого не мав. А згідно законодавства, якщо упродовж місяця не виникає ніяких претензій, то термін дії договору автоматично продовжується на той самий термін і на тих же умовах.

У вересні цього року, коли прийшов час збирати врожай, фермеру вручили постанову, що соняшник на його полі заарештований. Про це Олександр вже розповів журналістам на прес-конференції в ІА «Мост-Днепр» 5 жовтня.

«22 червня цього року була відкрита карна справа про те, що цю земельну ділянку начебто зайняли невідомі. Мене запросили у правоохоронні органи для дачі показів. Я надав усі документи. А пізніше мені вручили постанову про те, що врожай на моєму полі заарештований. Це при тому, що в постанові написано, що поле зайняли невідомі, а вручили її мені»,

– розповів фермер.

Апеляційний суд, до якого подав Олександр Марков, відмінив постанову про арешт майна фермера і він почав збирати врожай. Проте приїхали правоохоронці і заарештували його техніку. А незабаром на полі фермера почала працювати інша техніка. Тоді поле охороняли наряди поліції, автоматники. Відповіді на запитання на якій підставі збирають його врожай фермер тоді не почув. Вантажівки зібраний врожай соняшників повезли у невідомому напрямку.

«Права мого підзахисного явно порушені. Адже згідно статті 141 земельного Кодексу підставою для припинення користуванню землею може бути добровільна відмова, порушення екологічних норм, будівництво чи смерть орендатора. Таких підстав не було. Окрім того фермер звинувачують у нанесенні шкоди державі. Шкода мала б встановлюватись комісійно, куди б повинен бути запрошений і сам Олександр. Утримуючи майно фермера, правоохоронці у такий спосіб завдають шкоди як самому власнику, але більше іміджу тих органів, які вони представляють. Вони підривають авторитет правоохоронних структур в цілому. Адже законних підстав арештовувати врожай немає»,

– сказав адвокат потерпілого Віктор Дробот під час прес-конференції.

Голова ГО «Об’єднання воїнів – учасників АТО «Патріот» Валерій Тудвасєв вважає, що дії правоохоронців, СБУ можуть привести до соціального вибуху.

«В травні 2014-ого я взяв у руки зброю і пішов захищати нашу країну. І без допомоги людей ми б там не вистояли. Це люди, котрі таскали нам на «передок» все, що у них було – їжу, одяг. Марков нам надавав велику допомогу. А цей випадок - справжній грабунок. І на жаль, це не одиничний випадок, тому ми маємо об'єднуватись і не мовчати»,

– говорить ветеран батальйону «Айдар» Аркадій Романенко.

Олександр Марков та активісти не збираються здаватися. Фермер буде звертатись до суду для оскарження дій правоохоронців, а також з вимогою винести рішення про повернення скошеного соняшника та конфіскованої агротехніки.