Вы здесь

«Янголи малюють» - 97 унікальних ікон та образів (ФОТО)

В Павлоградському історико-краєзнавчому музеї в п’ятницю, 26 лютого, відкрилася унікальна художня виставка картин дрогобицьких та львівських майстрів «Янголи малюють». На виставці представлені 97 робіт 17 художників – ікони, образи та зображення релігійних сюжетів. Автор цього проекту Лев Скопдрогобицький мистецтвознавець, художник, іконописець, реставратор, поет, музикант, засновник ТО «Кактус» та провідний науковий співробітник музею історії та природи «Дрогобиччина».

Виставка мандрує Україною ще з минулого року. Вперше вона була представлена в Українському народному домі м. Київ. Потім поїхала до Чернігова, Дніпродзержинська. І тепер приїхала до Павлограду. Перевезти виставку до нас допомогли священнослужителі Спасо-Нерукотворного Образа кафедрального собору.

«Ідея зробити таку виставку та відправити її у тур по Україні народилася у Лева Скопа після того, як він був учасником Євромайдану. Він малював свої ікони на Майдані на всіх підручних матеріалах, які йому попадалися під руку, та роздавав безкоштовно всім бажаючим. Деякі, навіть, ці роботи купували. А кошти від продажу Лев передав благодійному фонду допомоги дітям з генетичними вадами, - розповіла директорка Павлоградського музею Тетяна Ведмідь. – Ікони на цій виставці теж продаються. Виручені кошти автор виставки направляє на допомогу бійцям в зону АТО – на придбання бронежилетів, тепловізорів та іншої військової амуніції».

Більше половини картин на виставці належать Леву Скопу. Інші – його дружині Тетяні Думан, синам Михайлу та Петру, та іншим художникам.

Ікони та образи виконані в сучасних та древніх художніх стилях. Виставка об’єднує і старовину (візантійський, древньо-руський стилі написання ікон, епоху Відродження, техніку козацького барокко), і сучасний стиль іконописання, і православ'я, і католицизм, наївне українське мистецтво, європейські мотиви, тощо. Унікальні експонати виставки – це ікони на гонтах (дощечках, якими здавна накривали дахи на Галичині та Поліссі).

Наразі Лев Скоп працює художником-реставратором в музеї «Дрогобиччина». Вже багато років він займається реставрацією храму Святого Юра, якому більше 600 років. І під час заміни даху з нього зняли старі дощечки (гонти). Але Лев Андрійович не викинув гонти, а забрав до своєї майстерні і вже потім відтворив на них цілу серію зображень - 365 ікон Божої матері та святих угодників під назвою «Богородиця на кожен день». З цією експозицією художник поїхав до Луганської області та частково роздав ікони на гонтах українським бійцям.

Перед присутніми на виставці виступив благочинний Павлоградського церковного округу протоієрей Валентин Цешковський: «Ця виставка цікава, особлива та дуже актуальна. Вона несе багато чого повчального для нас. Тут піднята цікава тема спілкування людини з Богом і близькості Бога до людей. В іконах проглядається і проблема сучасності, скорботи і горя в Україні. Ці картини налаштовують нас на порозуміння, на доброту, на взаємодопомогу, а головне - на бажання миру та людяності. Сам Бог руками митця Лева Скопа через ці картини закликає людей: «Прийдіть до мене всі страждаючі!». Виставка урівноважує, заспокоює своїх глядачів та дає їм внутрішню гармонію».

Священнослужителі кажуть, скоріш за все, картини освячені, бо випромінюють надзвичайну енергетику. До речі, дві картини (на вибір) Лев Скоп дарує кожному музею, в якому вони виставляються.

Ікони на виставці можна не тільки подивитися, а й придбати. Вартість картин коливається від 700 до 30000 гривень. А виручені від продажу кошти художники обіцяють витратити на допомогу бійцям в зону АТО.

Виставка «Янголи малюють» працюватиме в музеї на другому поверсі щодня, крім неділі, з 9.00 до 16.45 до середини квітня.