Вы здесь

Що Павлограду дасть електронна система закупівель «ProZorro»?

В четвер, 11 лютого, на базі офісу «Самопоміч» була проведена відкрита спільна нарада членів фракцій політичних партій «Укроп», «Об’єднання «Самопоміч», громадських активістів, журналістів та навчально-освітній семінар по новій державній електронній системі закупівель «ProZorro». Ведучим та тренером семінару став член ГО «Західно-Донбаське Об’єднання «Самопоміч» та голова ГО «Павлоградське об’єднання воїнів, учасників АТО і волонтерів «ПАТРІОТ» Валерій Тудвасєв. Він розповів депутатам та журналістам, що являє собою ця система, що її впровадження дасть Павлограду, та навчив, як нею користуватися.

Зараз система «ProZorro» впроваджується на державному рівні. Чому ж виникла така необхідність її введення?

«Кожного року держава витрачає на закупівлі близько 300 мільярдів гривень. Спеціалісти порахували, що з цих коштів близько 15 відсотків – це такий собі «корупційний податок» (або відкат тим організаторам торгів - організаціям, які щось закупають), та приблизно стільки ж – втрати грошових коштів з бюджету в результаті того, що конкуренція учасників торгів обмежена, йдуть великі витрати на держапарат. Отже 30 % або 90 мільярдів гривень кожного року з державного бюджету втрачається або вкрадається. Все це наслідки старої системи держзакупівель, – пояснює Валерій Тудвасєв. - Тому й виникла необхідність впровадити нову, більш доступну, відкриту та прозору систему, яка дасть можливість значно економити бюджетні кошти. Ініціатором цього стала сама держава, розробили систему: Міністерство економічного розвитку та торгівлі, ІТ-спеціалісти, міжнародні експерти, міжнародні донорські організації EBRD, GIZ, WNISEF, комерційні електронні торгові майданчики, міжнародна організація Transparency International Україна».

Наразі, впровадження системи «ProZorro» в Дніпропетровській області регулюється кількома нормативними документами – розпорядженням Кабміну від 20 травня 2015 р., рекомендацією Мінекономіки від 13 серпня 2015 р. і дорученням голови Дніпропетровської ОДА міським головам та керівникам райдержадміністрацій від 3 грудня 2015 р. «Про реалізацію пілотного проекту щодо впровадження процедури електронних закупівель».

Саме з моменту прийняття цих документів міста вже могли працювати з системою «ProZorro». І вже більше 100 міст України скористалися таким чудовим державним інструментом і успішно працюють в цій системі по 8-9 місяців, економлячи тисячі, навіть мільйони, коштів своїх бюджетів. Системою «ProZorro» користуються або впроваджують наразі  вже 9 міст обласного значення та всі райдержадміністрації Дніпропетровщини. Тільки Дніпропетровська ОДА завдяки цій електронній системі закупівель вже заощадила 8,6 млн. грн. бюджетних коштів. В системі «Prozorro» зареєстровано більше 3 тисяч закупівель на загальну суму майже 85 млн. грн. Цим показником Дніпропетровської ОДА увійшла в трійку лідерів серед держструктур України.

Але, чомусь до Павлограду ця система ніяк не дійде. Та й чому впровадженням цієї системи досі не зацікавились, наприклад, економічний або фінансовий відділи виконкому міськради – невідомо.

Отже, саме депутати Павлоградської міськради зараз мають приймати рішення - впроваджувати чи ні «ProZorro» для допорогових закупівель (застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт та послуг за умови, що вартість закупівлі товарів, послуг дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1 мільйон 500 тисяч гривень), і, як результат, виключити чи ні складову корупції, зекономити чи ні бюджетні кошти (а потім витратити їх на щось корисне). 

Які ж переваги нової системи закупівель над старою? Окрім відкритості, доступності аудиту та контролю, прозорості статистики торгів та простоти їх оскарження, вільного користування системою, додається рівність можливостей учасників торгів. До системи - високий рівень довіри, як з боку держави, так і з боку міжнародних партнерів.
Зручно, що всі торги проводяться в електронному вигляді. Також до системи приєднано багато комерційних електронних торгових майданчиків, які знаходяться в рівних умовах і постійно конкурують між собою, тим самим підвищуючи рівень сервісу проведення закупівель. А вже учасники торгів самі вибирають, де їм зручніше. Ще одна не менш важлива перевага – це наявність понижуючого редукціону (шагу (ступені) зниження вартості товару або послуги під час торгів). Це дає зниження початкової ціни, яку готов заплатити організатор торгів, мінімум на 10-20 %. При цьому учасники торгів бачать пропозиції один одного, але не бачать назв. Після завершення аукціону для огляду відкриваються всі пропозиції. Окрім того, в новій системі організатор торгів (замовник) може переукласти договір з іншим постачальником-учасником торгів, якщо їх переможець відмовляється по тим чи іншим причинам.

Що ж дасть впровадження системи «ProZorro» Павлограду? Розглянемо на прикладі бюджету розвитку соціально-культурної сфери міста. Загальна сума видатків на різноманітні проекти (закупівлі) в цій сфері складає майже 10,8 мільйонів гривень. З них під систему «ProZorro» (в разі її прийняття) підпадають допорогові закупівлі на 7,72 мільйони. Це означає, що тільки тут можна заощадити близько мільйона гривень.

А загальний бюджет розвитку міста наразі складає близько 42 мільйонів гривень. І тому загалом завдяки «Prozorro» можливо заощадити мінімум 4 мільйона гривень бюджетних коштів. Зекономити можливо й на ремонті доріг, покрівель, тощо. Також можна вибрати більш достойного та професійного виконувача цих послуг. І це тільки верхівка айсбергу переваг нової системи закупівель.

«Я дуже сподіваюсь, що депутати міськради приймуть рішення, яке дозволить впровадити цю нову систему закупівель в Павлограді. І, як результат, прозоро та ефективно використовувати кошти платників податків», - підсумував Валерій Тудвасєв.