Вы здесь

На виборах-2015 Павлоград «прогримів» на всю країну

Вибори-2015 завершені. Відомі політики, політичні експерти і політтехнологи кажуть, що цього року місцеві вибори були найбруднішими, самими ганебними та безчесними в історії незалежної України. Крім того, явка виборців за всі роки в цей раз була найнижчою - середній результат по Україні склав близько 45%. А виборча компанія в багатьох містах почалася задовго до оголошеної дати і тривала в умовах суцільного морального терору, образ, беззаконня та фальсифікації. Критична ситуація з виборами склалася і в Павлограді. Вона блискавично «прогриміла» в новинах багатьох центральних і регіональних телеканалів. Вибори мера в Павлограді політики, соціологи та журналісти обговорювали в ефірах відомих політичних ток-шоу: «Право на владу" (канал 1+1), «Шустер Live» (канал 3S.TV).

Нагадаємо, що вже наступного дня після виборів, 26 жовтня, за результатами попередніх підрахунків в штабах політичних партій стало відомо, що у другий тур виборів на посаду міського голови в Павлограді вийшли два кандидати - Анатолій Вершина від «Опозиційного блоку» та Євген Тєрєхов від політичної партії «Укроп».

Разом з тим в місті з'явилась інформація щодо можливого скасування другого туру виборів міського голови. Справа в тому, що по останнім даним ЦВК в Павлограді зараз нібито 89890 виборців, тому вибори мера можуть пройти лише в один тур. Хоча на сайті Державного реєстру виборців станом на 30.09.2015 року геть інша інформація - 92855 виборців. З'явилися чутки, що ЦВК готує відповідну постанову щодо виключення нашого міста із списку великих міст, де вибори міського голови повинні проходити в два тури, якщо не один із кандидатів не подолав 50-відсоткового бар'єру голосування.

Громада Павлограду була обурена цим фактом та швидко на нього відреагувала, тому й вийшла на акцію протесту 27 жовтня. Близько 600 чоловік прийшли на мітинг під стіни Павлоградського міськвиконкому, де наразі працює Павлоградська міська виборча комісія. Це представники політичної партії "Укроп", інших проукраїнських партій, патріоти, бійці АТО, небайдужі мешканці.

"Ми прийшли сюди не тільки підтримати нашого побратима Євгена Тєрєхова, а й домогтися справедливості. Вибори мера Павлограда повинні пройти чесно та згідно чинного законодавства. А саме, в два тури, як цього вимагає закон", - каже демобілізований боєць АТО та член "Павлоградської самооборони" Володимир Петченко.

В свою чергу голова Павлоградської міської виборчої комісії Любов Комендант заявила, що жодних таких розпоряджень та постанов від ЦВК досі (на 26.10) не надходило, що комісія безперервно працювала та підраховувала голоси. Крім того, вона зазначила, що територіальна комісія не має відношення до формування списків виборців.

В цей час на мітингу виступив депутат Павлоградської міської ради та уповноважена особа кандидата на пост мера Павлограда Євгена Тєрєхова Едуард Станько: "В скільки турів пройдуть вибори мера вирішується згідно закону за 5 днів до початку виборчого процесу та кампанії. Будь-яка спроба зараз провести вибори міського голови Павлограда в один тур буде недійсною та незаконною. Та й ми цього не допустимо". Активісти принесли до сходів міськвиконкому автомобільні шини з натяком на те, що в разі чого готові діяти кардинально…

Того ж дня на офіційному сайті ЦВК з’явилася постанова №515 "Про Роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України "Про місцеві вибори" під час встановлення результатів виборів міського голови", згідно якої вибори в містах, де кількість виборців менша 90 тисяч, мають відбутися в один тур. Хоча ця постанова не була персоніфікованою і не стосувалася конкретно нашого міста, але в ЦВК заявили, що вибори в Павлограді пройдуть в один тур.

В цей же час такий же мітинг зібрався й під стінами ЦВК в Києві. На мітингу виступив кандидат в мери Павлограду Євген Тєрєхов.  

Акція протесту продовжувалася й наступного дня, 28 жовтня, під стінами Павлоградського міськвиконкому. Тут зібрались представники та прихильники «УКРОПу», Правого сектору, активісти. Вони розгорнули намети, тримали в руках прапори, барабанили у металеву діжку.

Тим часом територіальна виборча комісія Павлограда оприлюднила результати голосування за кандидатів на посаду міського голови:

- Анатолій Вершина (Опозиційний блок) – 14130 голосів ( 34,53%);

- Євген Тєрєхов (УКРОП) –7341 голосів (17,94%);

- Іскендер Іскендеров (Радикальна партія Ляшка) – 5198 голосів (12,70%);

- Іван Метелиця (Відродження) – 4427 (10,82%);

А от прийняття рішення про призначення (або не призначення) другого туру виборів, вочевидь, нелегко далося міській виборчій комісії. Вони розривались між Законом про вибори, котрий був прийнятий за півтора місяці до виборів і де сказано, що система виборів не міняється під час виборчого процесу, та вищевказаною постановою ЦВК. Тож відмінити повторні вибори в мери, за котрими Павлоград починав виборчий процес, зараз уже неможливо. Тим паче виборчим процесом у Павлограді зацікавились і представники ОБСЄ. 28 жовтня вони теж були присутні на засіданні комісії.

Тим часом Президент України Петро Порошенко висказав своє обурення: «Обурений ситуацією, що склалася довкола виборів у Павлограді! Вважаю, що виборці, а не чиновники мають визначати переможця перегонів. Повністю підтримую позицію Комітету виборців України щодо неприпустимості підміни поняття «виборча система» та «повторне голосування». Сподіваюся, що законне рішення суду захистить виборче право мешканців Павлограда». Паралельно із його заявою БПП «Солідарність» подав на ЦВК судовий позов стосовно ситуації в Павлограді. Позов до Київського апеляційного суду подав і кандидат в мери Євген Тєрєхов. Того ж дня апеляційний суд відмінив постанову ЦВК № 515.

Результат не примусив себе довго чекати - після довгих обговорень Павлоградська ТВК все ж таки прийняла рішення про те, що вибори у Павлограді мають пройти у два тури. Отже другий тур виборів міського голови Павлограда пройде 15 листопада.

Але вже в п’ятницю, 30 жовтня, голова ЦВК Михайло Охендовський дав в Києві прес-конференцію і заявив, що вимагає припинити безпрецедентний тиск з боку політичних сил та деяких громадських організацій на ЦВК. Після цієї заяви ЦВК подало до апеляційного суду позов щодо відміни його вищеназваного рішення від 28 жовтня. Чим закінчиться цей суд стане відомо в понеділок, 2 листопада…

Що ж стосується виборів депутатів в місцеву раду Павлограда, то тут все пройшло значно спокійніше. Результати територіальна виборча комісія оприлюднила в п’ятницю, 30 жовтня. Всього у міську раду балотувались представники 13 партій та блоків. Міська рада нового скликання складатиметься із 36 депутатів. Найбільша кількість місць дісталась Опозиційному блоку.

За кількістю набраних голосів політичні партії, котрі проходять у міську раду, розмістились у наступному порядку: 

- Опозиційний блок – 43, 36% ( 18 мандатів);

- Всеукраїнське об’єднання «УКРОП» – 19, 003% (8 мандатів);

- БПП «Солідарість» – 6,79% (3 мандати);

- «Відродження» – 6,92% (3 мандати);

- «Об’єднання «Самопоміч» – 5,007% (2 мандати);

- Батьківщина – 6,60% (2 мандати).

Не подолали 5% бар’єр партії: «Народний контроль», «Наш край», «Громадянська позиція», ВО «Свобода», «Відродження України», «Радикальна партія Олега Ляшка», «Республіканська платформа».