З 1 липня в Павлограді запрацював Координаційний центр з надання безоплатної вторинної допомоги населенню. Його було створено відповідно до Указу Президента України, в рамках державної соціальної програми, а Положення про Координаційний центр було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2012 року. Такі центри зараз існують й активно працюють по всій Україні. Їх вже більше ста. Кожен центр працює з мешканцями території декількох районів або міст з сумарним населенням від 300 до 700 тисяч осіб. Метою діяльності центрів є формування в Україні ефективної системи безоплатної правової допомоги, забезпечення її доступності та якості, а також організація захисту клієнта в суді – забезпечення його безкоштовним адвокатом.
Як і коли працює, кого обслуговує, які надає послуги Координаційний центр в Павлограді, кореспонденту газети «ТН-Експрес» розповіла його директор Косоног Оксана Вікторівна.
- Оксана Вікторівна, якими є основні завдання вашого Координаційного центру та які послуги він надає населенню?
- координація та прийом громадян;
- перевірка документів громадян та направлення клієнтів до адвокату;
- представництво інтересів громадян в судових інстанціях;
- консультація громадян з правових та юридичних питань, допомога в зборі документів для інших інстанцій міста та регіону обслуговування;
- розробка проектів актів законодавства у сфері надання безоплатної правової допомоги та внесення їх Мін’юсту;
- збір, узагальнення, аналіз і поширення правової, наукової та іншої інформації з питань надання правової допомоги;
- забезпечення підвищення професійного рівня адвокатів, які залучаються до надання безоплатної вторинної правової допомоги, працівників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та спеціалізованих установ, які надають первинну правову допомогу, та працівників центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, а також організація і проведення семінарів, конференцій, тренінгів, виставок;
- контроль судових справ, захист яких забезпечує адвокат Центру та багато іншого.
- Яку територію обслуговує Центр?
- Ми обслуговуємо мешканців Павлограду, Тернівки, Першотравенську, Юр’ївського, Павлоградського, Петропавлівського, Межевського, Васильківського та Покровського районів.
- Хто має право на безоплатну вторинну правову допомогу?
- Перш за все, це: 1) малозабезпечені – особи, середній місячний сукупний сімейний дохід яких менше прожиткового мінімуму, встановленого на день звернення. До малозабезпечених можна віднести біженців, безпритульних, багатодітні родини; 2) діти-сироти та діти, позбавленні батьківського піклування, безпритульні діти, діти, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім'ї; 3) учасники АТО та бойових дій, в тому числі афганців; 4) члени сімей загиблих учасників АТО або бойових дій; 5) інваліди 1-3 групи. 6) особи, до яких застосовано адміністративне затримання або адміністративний арешт; 7) підозрювані у вчиненні злочину особи, які затримані органами дізнання та слідства; 8) особи, до яких як запобіжний захід обрано взяття під варту. Така допомога надається протягом 72 годин з моменту затримання; 9) особи, у справах яких відповідно до положень Кримінально-процесуального кодексу України участь захисника є обов'язковою; 10) ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань; 11) особи, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи; 12) особи, щодо яких суд розглядає справу про надання психіатричної допомоги в примусовому порядку; 13) особи, реабілітовані відповідно до законодавства України.
Хочу підкреслити, що всім цім незахищеним категоріям населення центром надаватимуться безкоштовно послуги адвокатів для представництва їх інтересів в судових спорах (адміністративних, цивільних і навіть кримінальних справах). Зауважу, що роботу центру та адвокатів в даному випадку повністю сплачує держава. До речі, в майбутньому спектр цих людей буде розширятися.
- Яким чином громадянину можна почати роботу з центром?
- Все дуже просто. Людині потрібно прийти до нас із конкретною проблемою. Взяти з собою документи, які її стосуються. Спочатку ми з’ясовуємо, чи відноситься людина до категорії, що може отримати безкоштовно наші послуги, якщо так - починаємо роботу. Збираємо необхідні документи, проводимо консультацію і т.д. Якщо ж людина не підпадає до льотної категорії – не є нашим клієнтом - тоді ми все одно з’ясовуємо, з якою проблемою вона до нас прийшла, і чи можемо ми їй допомогти тим чи іншим чином. В такому разі наше основне завдання – провести юридичну або інформаційну консультацію та орієнтувати людину, які саме організації можуть їй допомогти у вирішенні її питання.
- Як саме ви працюєте з адвокатами, підприємствами, міською владою та громадськими організаціями?
- Працюємо ми абсолютно зі всіма. А саме, пропонуємо організаціям, підприємствам, владі, адвокатам підписати з нами Меморандум. Підписання цього Меморандуму другою стороною зумовлює безкоштовне надання адвокатських послуг Центром тим членам громади, що підпадають до категорії соціально-незахищених верств населення, а також оповіщення громади другою стороною про існування нашого Центру.
- Як вас можна знайти?
- Координаційний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги працює с 8.00 до 17.00 та знаходиться за адресою: вул. Полтавська, 129 (кімнати 308 та 310). Також до нас можна звернутися за телефонами: 6-00-22, 6-00-20, (050)-050-87-26, (096)-580-95-86.